Gra z samym sobą – Orson Scott Card, „Gra Endera”


Jesteś bohaterem, bo do tego cię wybrano.

Jesteś z nami, bo nie pozwolimy ci być przeciwko nam.

Jesteś zwycięzcą, bo zabierzemy ci wszystko.

Zaczyna się twoja gra.
Andrew Wiggin, najmłodszy z trójki rodzeństwa, wyróżnia się nieprzeciętną inteligencją. Dostrzegają to nie tylko najbliżsi – nic więc dziwnego, że w obliczu zagrożenia Ziemi przez flotę kosmicznych robali chłopiec wraz z innymi genialnymi dziećmi zostaje zwerbowany do armii i od najmłodszych lat szkolony do ostatecznej bitwy, którą niezwykle trudno będzie wygrać…

Książka Orsona Scotta Carda stała się klasykiem literatury fantastycznonaukowej, ale świat przedstawiony w tej całkiem krótkiej opowieści wcale nie odnosi się jedynie do bliżej nieokreślonej przyszłości. Mamy tutaj mikrokosmos umysłu dziecka, które musi stać się dorosłym: Ender musi nauczyć się rozróżniać przyjaciół od sojuszników, prawdziwe zwycięstwo od prawdziwej porażki, życie od gry. Card przedstawia nam również mechanizmy polityki i wojny, ale i rywalizacji o dominację w rodzinie. W jego świecie śmierć zawsze jest opcją. Jednocześnie autor mówi o takich wartościach jak poświęcenie, honor i lojalność, a przede wszystkim o tym, że w naszym życiu sami podejmujemy decyzje i sami ponosimy za nie odpowiedzialność.

Gra! Opowieść w opowieści! Opisana niezwykle sugestywnie, pochłania nie tylko umysł Endera, ale i czytelnika. To naprawdę jeden z lepszych, pozostający na długo po przeczytaniu motywów w tej książce.

Słyszałam, że zakończenie wbija w fotel. Na mnie nie wywarło aż takiego wrażenia, ale patrząc na nie z perspektywy czasu inaczej postrzegam to, co kiedyś mnie nawet trochę rozczarowało. Tak, w tej chwili wiem, że Card nie chciał nas zostawić z niedosytem – po prostu lepiej niż my poznał swojego bohatera. Naprawdę warto, żebyście i Wy go poznali.

Jedna uwaga do wpisu “Gra z samym sobą – Orson Scott Card, „Gra Endera”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s