Szklanka z herbatą – Janusz Andrzej Zajdel „Wyższe racje”

20161115_231641Jedno jest pewne – po przeczytaniu tych opowiadań zupełnie inaczej spojrzycie na szklankę herbaty…

Wszystko dzieje się w bliżej nieokreślonym kosmosie – nawet gdy autor pozornie rozpoczyna gawędę o świecie łudząco podobnym do naszego, za chwilę udowodni nam, jak bardzo błędne byłoby takie przekonanie. Mimo to każdy poruszany problem jest jak najbardziej realny – kto ma decydować o życiu i śmierci? Czemu rząd postępuje tak, a nie inaczej? Co warunkuje człowieczeństwo? Jak daleko posunie się nauka?

Tematyka jak najbardziej poważna, a jednak nie przytłacza czytelnika. Zajdel nie uważa się za sumienie ludzkości, a raczej za bystrego podróżnika przez różne światy, obserwującego Galaktykę przez szkiełko niewymuszonej ironii. Czytając, prawie czułam jego uśmiech pełen politowania – „te dzieci zrobią sobie krzywdę”, mówi, spoglądając w przyszłość.

Przy okazji warto zaznaczyć, że Zajdel ma lekkie pióro (czego nigdy nie powiedziałabym o Lemie!) i czytelnik nie zostaje od pierwszych stron stłamszony i wbity w kąt Wszechświata rozwijającego się z prędkością nowotworu w umyśle pisarza. To, co jest niezbędne do zrozumienia idei opowiadania, mamy szansę zrozumieć. A to nie zawsze jest w literaturze oczywiste.

Niech nie zrazi Was tematyka czy status „jestem humanistą, czytam tylko Szekspira, a science-fiction (cóż-za-zapożyczenie-zaraz-trzasnę-drzwiami) niech spłonie” – są to historie tak uniwersalne, że naprawdę trudno nie znaleźć tutaj niczego dla siebie. Warto wybrać się w fantastycznonaukową podróż z opowiadaniami Zajdla – warto ją z nimi zacząć (można przeczytać parę opowiadanek, bez zobowiązań, a nuż science-fiction okaże się ciekawe), w nich się odnaleźć (bo to dobry kawałek literatury gatunku), a nawet skończyć (żeby chociaż miłe wspomnienie zostało…).

I nie zapomnijcie, żeby przy lekturze raczej nie pić herbaty… Po prostu uwierzcie mi na słowo, dobrze?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s