Dziewczynka, która mieszkała w kinie – Fannie Flagg, „Wciąż o tobie śnię”

Spójrz w te jej piękne, ufne oczy. Jeśli dobrze się przypatrzysz, nawet teraz zobaczysz w nich odbicia filmów, których naooglądała się w kinie, gdzie pracował jej ojciec. Kolorowych obrazów, w których piękni ludzie robią dobre rzeczy. Ta dziewczynka nigdy się nie nauczyła, że życie wygląda nieco inaczej. I nie pachnie popcornem.

Maggie jest świetnie ułożoną, miłą, sympatyczną i cichą… byłą miss Alabamy. Z naciskiem na byłą. W chwili obecnej zajmuje się obrotem nieruchomościami, a w wolnej chwili planuje samobójstwo. Nie, nie jest chora na umyśle – po prostu jej życie wydaje się zbyt puste, żeby ciągnąć to dalej. Maggie jednak, nie będąc niespełna rozumu, a za to odznaczając się dużą dozą empatii, nie chciałaby nikogo urazić – poczynając od przyjaciółki, której obiecuje wspólne wyjście na spektakl (chociaż trzeba w tym celu nieco odroczyć samobójstwo w czasie), a kończąc na zmarłych rodzicach, którym wypadałoby regularnie przynosić na grób kwiaty… To komiczne, ale na swój sposób urzekające próby walki z okrucieństwem świata. To opis prostych, czasem wręcz żałośnie małych działań, które pozornie nie mają znaczenia, ale bez nich rzeczywistość zmieniłaby się w koszmar.

Opowieść jest piękna i nieskomplikowana (co nie znaczy, że nie zdarzają się tutaj zaskakujące zwroty akcji) – doskonała, żeby odpocząć od bardziej mózgożernych pozycji. Autorka umieściła tutaj także postać kobiety-karzełka, niezłomnej Hazel. Wspomnienie jej uśmiechu i pogody ducha powracają do Maggie i jej bliskich w najtrudniejszych chwilach, a także pomagają uwierzyć czytelnikowi, jak wiele zależy od determinacji, otwartości na innych i bezinteresownej pomocy. Ta książka przypomina dobry sen, po którym człowiek budzi się z uśmiechem na twarzy.

I zastanawia się, czy nie warto by kupić sobie domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s