Spokojna, wielka rzeka – Giovannino Guareschi, „Don Camillo”

Gdy słońce praży w mózg i przecieka wprost do duszy, bardzo ciężko przyjąć do wiadomości, że istnieje świat większy niż to, co cię otacza. Na Nizinie Padańskiej, gdzie czas płynie inaczej, przez pierwsze strony jesteś przybyszem z zewnątrz. Kimś o jasnym umyśle, kto z rezerwą albo nawet kpiącym uśmiechem śledzi przygody bohaterów. Ale już po chwili Giovannino Guareschi przenosi cię do swojego świata, który jest tak naturalny, a zarazem tak nieprawdopodobny, że musisz w niego uwierzyć. A może przy okazji uwierzyć w Kogoś jeszcze.

Mały Światek (Il Mondo Piccolo) to zbiór krótkich, ale bardzo trafnych opowiadanek, które przez lata ukazywały się na łamach włoskiej gazety. Wszystko rozgrywa się pomiędzy porywczym i gwałtownym proboszczem (tytułowym Don Camillem), który w głoszeniu Słowa posługuje się nie tylko autorytetem, wójtem Peppone, należącym do lokalnej komórki komunistycznej, a także Jezusem Chrystusem Ukrzyżowanym, z którym Don Camillo prowadzi długie, piękne w swojej prostocie rozmowy o wszystkim, co dotyka małą, włoską mieścinę i jego ogromne, głośno bijące serce.

Kiedy zewsząd opływa cię leniwy upał, spokój odnajdujesz w wodach wielkiej rzeki. Paradoksalnie, ta książka daje ukojenie. Budzi śmiech, ale nie jest zabawna. Miejscami jesteśmy świadkami ludzkich, brutalnych tragedii, powtarzamy pytania, które ludzkość zadaje sobie od wieków i wciąż nie znajduje odpowiedzi. Może odpowiedź jest w milczeniu.

W milczeniu wpatrzonym w ogromną, spokojną rzekę…

3 uwagi do wpisu “Spokojna, wielka rzeka – Giovannino Guareschi, „Don Camillo”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s