Dotknąć mgły – Carlos Ruíz Zafón, „Książę Mgły”

Oto pomimo zarzekania się, że Zafón pisze absolutnie nie dla mnie, trafiła do mnie książka o okładce w nienaturalnie zielonych barwach, po której ściekała szerokimi strugami mgła. Zielonej jak oczy pewnego starego latarnika – oczy, które widziały wiele, ale pewnych rzeczy, choćby się wypatrywały do bólu spojówek, nie zobaczą.

Książę Mgły to debiutancka powieść Zafóna i widać to w każdym rozdziale. Tak, jakbyś uczestniczył we wspólnym pisaniu wypracowania.

Miejsce? Pomyślmy…

Akcja rozgrywa się nad morzem: Zafón wyciąga szare i niebieskie długopisy i zaczyna odmalowywać swój obraz mgieł, zatopionych wraków i latarń. Na kolejnych stronach pisarz uczy się opisywać burzę i wiatr, którego cień dostrzeże dopiero później…

Postaci niech będzie niewiele; jeszcze nie do końca umiem się w nie wczuć…

Mamy tutaj do czynienia raczej ze szkicami postaci, z pomysłami na ich historie. Jednak dzięki temu, że jest ich niewiele, zadbał o różnice – a to zawsze, zawsze na plus 🙂

Opowieść będzie pełna magii. Zielonej i szarej.

Historia rzeczywiście opiera się na magii i wprowadzanemu przez nią nastrojowi, a nie na wyrafinowanej zagadce czy grze psychologicznej. Przynajmniej należy oddać sprawiedliwość autorowi, że uczciwie uprzedził o tym czytelnika. Zjawiska nie są wyjaśnione, one po prpstu są – i jeżeli wystarczy ci typowo młodzieżowa akcja, chwila dramatu, młodzieńcze uczucie i zagadka z przeszłości, Książę Mgły zapewni ci sympatyczny wieczór.

Bo oczywiście idealnym środowiskiem będzie szumiący za oknem deszcz i pusty, cichy dom. Zaraz, wcale nie taki cichy, przecież słyszę kroki miękkich łap. To tylko kot.

Kot o bursztynowych oczach…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s