Weź do ręki ślimaka – Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać”

Uwielbia przebywać wśród żywych istot, czy na rafie koralowej, czy w akwarium. Odnajdywać ślimaki pełzające po skałach, maleńkie istoty wyłapujące z wody węglan wapnia i tworzące z niego wypolerowane sny – to jej wystarcza. Więcej, niż wystarcza.

Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać”

Zastanawiałam się kiedyś, czy można nauczyć ślimaka czytać alfabet Braille’a. Wyobrażałam sobie, jak maluch sunie wzdłuż tekstu, odbierając receptorami kolejne małe wybrzuszenia. Litera za literą, litera za literą…

Niewidoma Marie-Laure tak właśnie poznaje otaczający ją świat – i to nie byle jaki, bo jak sala muzealna wypełniona wszelkiego rodzaju dokonaniami natury i ludzkości. Słowo po słowie, zbliża się do tego, czego nie może zobaczyć. A potem nadchodzi wojna i wszystko wywraca się do góry nogami, a zamieszany jest w to szalony dziadek, przeklęty kamień i chłopiec o włosach koloru mleka…

Książka przypomina syntezę Słowika i Złodziejki książek. Ale… nie jest Złodziejką książek. Słowik mi się nie podobał.

Autor bardzo skupia się na słowach, na tym, by opisać każde wrażenie i przeczucie. Z kolei traci na tym część fabularna i w efekcie – przesłanie książki. Światło, za którym miałam wędrować, do nikąd mnie nie prowadzi. To nie jest pytanie, to nie jest ocena – Światło… nie poruszyło mnie właściwie wcale. I o ile słowa gładko przepływały pod palcami, to moje myśli wlokły się jak ślimaki.
Nikt nie chce dotykać śluzowatego ciała ślimaka. Za to nikt nie waha się szarpnąć za jedyne miejsce, w którym mięczak mógłby czuć się bezpieczny – za skorupę. Może dlatego ślimaki nie chciałyby czytać naszych książek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s